czwartek, 13 sierpnia 2015

Antyoksydanty w diecie

Powszechnie uważa się, że jedną z głównych przyczyn starzenia się organizmu są tzw. wolne rodniki, czyli atomy lub cząsteczki, które zawierają niesparowane elektrony. Molekuły te powstają w organizmie człowieka w procesie przetwarzania energii. Zdaniem naukowców szybszemu powstawaniu wolnych rodników sprzyjają m.in.: palenie papierosów, stres, nadużywanie alkoholu, przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, a także częste spożywanie potraw wędzonych i grillowanych. Nadmiar wolnych rodników prowadzi przez lata do różnego rodzaju uszkodzeń w komórkach całego ciała, co zwiększa podatność na rozmaite zaburzenia i powoduje wystąpienie widocznych oznak starzenia. Do skutków działania wolnych rodników należą: uszkodzenie błon komórkowych i wewnętrznych mechanizmów komórkowych, zmniejszenie funkcji obronnych organizmu, a także uszkodzenie białek skóry, prowadzące do zmniejszenia jej elastyczności, a w konsekwencji pojawienia się zmarszczek.

Wolne rodniki w organizmie są neutralizowane przez cząsteczki zwane antyoksydantami. Tak więc starzenie się jest w pewnym stopniu wypadkową działania wolnych rodników i antyoksydantów. Im wyższy jest stosunek antyoksydantów do wolnych rodników, tym wolniej będzie następować starzenie się organizmu. Należy mieć jednak na uwadze, że nadmiar antyoksydantów może być równie szkodliwy jak ich niedobór. Główne antyoksydanty w diecie to witaminy: A, C i E, beta karoten oraz selen.

Poniżej tabela przedstawiająca źródła głównych antyoksydantów: witaminy A, C i E, beta karotenu oraz selenu.

Antyoksydanty
Źródła
Witamina A i prowitamina A (beta karoten)
Witamina A – olej rybny, wątroba.
Prowitamina A – zielone, pomarańczowe i żółte owoce oraz warzywa, np. marchew, melon, czerwona, żółta i zielona papryka, morele i mango.
Witamina C
Pomarańcze, cytryny, grejpfruty, czarne porzeczki, kiwi, czerwona, zielona i żółta papryka.
Witamina E
Oleje roślinne, orzechy (np. migdały i orzechy ziemne), pestki i kiełki.
Selen
Mięso i podroby, ryby, skorupiaki, masło, awokado, owoce cytrusowe, gruszki, produkty zbożowe pełnoziarniste.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Kuchenne Innowacje , Blogger